eTwinning пројекат Geometry of countries

eTwining jе интернет портал који повезује запослене у школским и предшколским установама широм Европе са циљем да им омогући да заједнички осмишљавају и спроводе пројекте, размењују идеје и примере добре праксе, повезују ученике и обогаћују наставу. eTwining  портал промовише сарадњу школа у Европи и шире путем употребе информационо-комуникационих технологија.

Земље учеснице су земље чланице Европске Уније : Аустрија, Белгија, Бугарска, Хрватска, Кипар, Чешка, Данска, Естонија, Финска, Француска, Немачка, Грчка, Мађарска, Ирска, Италија, Летонија, Литванија, Луксембург, Малта, Пољска, Португал, Румунија, Словачка, Словенија, Шпанија, Шведска, Холандија и Уједињено Краљевство. Поред тога, Албанија, Босна и Херцеговина, Северна Македонија, Исланд, Лихтенштајн, Норвешка, Србија и Турска могу такође учествовати.

Прва техничка школа је 7.11.2018.  ушла  пројекат Geometry of Countries, са школама из 5 земаља: Пољске, Румуније, Португалије, Босне и Херцеговине и организатора Турске. Професор математике, рачунарства и информатике Марина Николић је била представник Прве техничке школе у овом пројекту са својим ученицима.

Циљ овог пројекта је побољшање визуелне перцепције ученика, повезивање геометрије са историјом различитих земаља, истраживање геометријских облика у заставама различитих земаља, истраживање геометријских облика у архитектури, геометријских облика у народној традицији, народној ношњи…

Ученици треба да размене искуства између различитих земаља свако из своје перспективе, да уоче значај математике  и геометрије у свакодневном животу и културама различитих земаља. Ученици уче кроз пројектну наставу, чиме се развија сарадња међу ученицима, тимски и истраживачки рад,  побољшавају знање енглеског језика и усавршавају своје дигиталне компетенције.